Vývoje informačních nástrojů pro analýzy a predikce časových řad, systémů pro monitoring rizik v reálném čase, systémů pro podporu rozhodování či včasného varování. Tyto nástroje jsou vyvíjeny jako plně automatizované, s prvky umělé inteligence a teorie Komplexních Systémů/Nelineární Dynamiky. Vývoj software probíhá na základě analýz zkoumaných systémů, jeho vlastností a vnitřních pravidel jeho chování.
Monitoring
Plně automatizovaný systém pro kontrolní sledování a hodnocení dynamiky jevů přírodních systémů. Základní prvky monitoringu jsou sběr dat s volbou možnosti četnosti měření, bezchybným tokem velkých datových objemů s dálkovým přenosem dat, zpracování dat, jejich uložení a zálohování v rámci databáze, hodnocením dat a on-line vizualizace výsledků zpracovávání a vyhodnocování.
Hodnocení dat
Zpracovávání získaných dat s cílem identifikace skryté informace v časových řadách měření a prognózování jejich dalšího vývoje. Přírodní systémy jsou systémy velmi složité a vysoce komplexní. Přirozená nonlinearita systémů vylučuje užití „klasických“ tj. na lineární fyzice založených modelů, neboť to může být zdrojem chybných hodnocení. Nástroje vhodnější pro postižení takovýchto systémů lze nalézt v nejnovějších výsledcích základního fyzikálního a matematického výzkumu komplexních systémů, avšak je třeba je stále prověřovat a případně modifikovat s ohledem na specifika dané implementace.
Modelování
Pro hodnocení a modelování systémů je třeba užití holistického přístupu. Je nezbytně nutné plně využívat modely a metody hodnocení, které budou schopny dosáhnout znalosti iniciálních podmínek a iniciální struktury systému a dostatečně realisticky popsat pozorované chování systému a předpovědět jeho budoucí chování. Takovými metodami a modely jsou Teorie Komplexních systémů/Nelineární Dynamiky, empiricko-fenomenologické modely či ideové modely (fyzikální/geomechanické).
Tvorba metodik
Návrhy postupů a způsobu řešení pro managementu přírodních i antropogenních rizik s důrazem na ochranu života a zdraví obyvatelstva, jejich majetku a bezpečného fungování základní infrastruktury v území. Metodiky vždy zavádí nové poznatky a možnosti v oblastí, zlepšení procesů detekce, monitoringu a hodnocení přírodních rizik. Nedílnou součástí navrhovaných postupů je rovněž zajištění přesně lokalizované informace v podobě varování a vyrozumění, se scénářem doporučeného chování a postupu zvládání vzniklé situace.
Management rizik
Aplikace celostního multidisciplinárního přístupu zohledňujícího vývoj multihazardů v managementu rizik. Implementace informačních technologií a geotechnologií je efektivním nástrojem managementu rizik, ve snižování náchylnosti ke vzniku rizikových procesů, v prevenci a včasném varování. Pomocí informačních technologií lze zajistit neustálý sběr nových dat a jejich vyhodnocení, analyzování aktuální míry rizika v reálném čase a jeho vývoj v blízké budoucnosti, pracovat s individuálními scénáři se zohledněním aktuální míru rizika a včas vyrozumět dotčené subjekty a veřejnost o možné míře nebezpečí.